ÖZLEM’İN HİKAYESİ


 

Doğum düğün fotoğrafçısı Özlem Turan tarzını:

Doğal, naif, modern olarak tanımlıyor.

1974 yılında küçük bir kasabada doğan Özlem Turan Balçık, 1996 yılında ODTÜ İşletme’yi bitirip kendini kurumsal hayatın akışına bırakmıştı. Reklam ve pazarlama dünyasına girmişti. Çok yoğun bir tempoda iş hayatına devam ederken ve çoğu zaman hayatının ellerinden kaydığını hissederken, işi gereği fotoğraf dünyası ve fotoğrafçılar hep ön plandaydı. Sonunda eline bir fotoğraf makinesi alması kaçınılmazdı.

Kaderin aslında ağlarını yavaş yavaş ördüğünü, 2005 yılında profesyonel fotoğrafla tanışmasının ve 2008 yılında bebeğini kucağına alması ile fotoğraf yolculuğunun bebekler üzerine yoğunlaşmasının aslında bir sebebi olduğunu çook sonradan anlayacaktır. Bu kadar bilgi birikimi üzerine Özlem’in artık farklı bir bakış açısı, rafine bir tarzı vardır. Başına ne gelirse gelsin hayırlı olduğuna o zamandan beri derinden inanmaktadır.
Kurumsal hayattan miras kalan planlama alışkanlığı ile her çekimi projelendiren, çekeceği kareleri aklında ve kağıt üzerinde bin kez düşünen, buna rağmen fotoğraf makinesini eline her alışında kalbi pıt pıt atan Özlem, bu amatör ruhunu fotoğraf çekerken korumakta, işini geliştirir ve planlarken de 13 yıllık kurumsal hayat deneyiminden yararlanmaktadır. Fakat her ne kadar planlı olsa da, “hayat siz plan yaparken başınıza gelenlerdir” sözünde olduğu gibi, Özlem de, en güzel, en duygu yüklü karelerini en umulmadık, en beklenmedik, en doğal, en savunmasız anlarda yakaladığını ve yakalayacağını gayet iyi bilir.

Çekimlerinde doğal ışığı ve fotoğraflayacağı kişilerin en rahat ettiği mekanlarda gerçekleştirmeyi tercih eden Özlem, tarzını naif, doğal ve modern olarak tanımlıyor.
Fotoğraf çekmenin teknik bilgiye ve donanıma sahip olduktan sonra çok basit olduğunu, önemli olanın duyguyu yakalamak olduğunu her zaman dile getiriyor. İyiliğe, iyi enerjiye, iyi düşünmeye, bebeklerin muhteşem pozitif ve bulaşıcı enerjisine ve tüm bu güzelliklerin tüm çekimi etkilediğine inanıyor.

doğum fotoğrafçısı

doğum düğün fotoğrafçısı Özlem Turan

Copyright © Dandelion by Pexeto